Powiat na Dożynkach Wojewódzkich w Dobrzyniu nad Wisłą

Potyczki rycerskie, denary chełmińskie, kopie zbroi z XV w., gadżety w stylu średniowiecznym, lokalne przysmaki i liczne materiały promocyjne oferowane przez Powiat, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób odwiedzających stoisko Powiatu Chełmińskiego na Dożynkach Wojewódzkich, które odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia br., w Dobrzyniu nad Wisłą.


Tegorocznym gospodarzem uroczystego zakończenia żniw w naszym regionie, było niewielkie miasteczko w powiecie lipnowskim, położone na krańcu województwa kujawsko-pomorskiego. Obrzędy dożynkowe, a także część rozrywkowa i wystawowa dożynek, odbywały się niedaleko Góry Zamkowej, z której rozciągał się przepiękny widok na dolinę Wisły.


Stoisko promocyjne naszego Powiatu zajmowało jedną z największych powierzchni wystawowych. Dzięki współpracy z rycerzami Chorągwi Ziemi Chełmińskiej, udało się nam zainscenizować osadę rycerską złożoną z trzech namiotów w barwach Chorągwi, stanowiska do bicia denarów chełmińskich oraz placu do potyczek rycerskich. Na terenie osady, usytuowane zostały także dwa kramy. W jednym, odwiedzający nas goście, mogli zaopatrzyć się w konfitury wiśniowe i czereśniowe, powidła, nalewki, smalec, chleb wiejski, ogórki kiszone oraz przepyszne, swojskie ciasto. Tę część stoiska przygotowały panie z Lokalnej Grupy Działania "Vistula - Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję". Drugi kram oferował natomiast sakiewki ze skóry i naszyjniki w stylu średniowiecznym przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmnie oraz liczne materiały promocyjne.


Barwne stoisko Powiatu przyciągało tłumy zwiedzających, szczególnie podczas walk naszych dzielnych rycerzy. Korzystając z okazji, chcielibyśmy serdecznie podziękować wyż. wym. podmiotom za wspaniałą współpracę.


W tym dniu również, starosta chełmiński Zdzisław Gamański oraz kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji w Urzędzie Miasta Chełmna, p. Magdalena Ludwikowska. odebrali z rąk marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego pismo, upoważniające Powiat Chełmiński i Gminę Miasta Chełmna do organizacji wojewódzkiego święta plonów w przyszłym roku w Chełmnie.

Należy także nadmienić, że podczas uroczystości dożynkowych nagrodę odebrał sołtys Wielkich Łunaw p. Zbigniew Kiljan, laureat I miejsca tegorocznego plebiscytu Gazety Pomorskiej "Nasz Sołtys".stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej